Telefon
WhatsApp

VRF Klima Sistemi Nedir

VRF klima sistemi nedir sorusuna kelime anlamı olarak baktığımızda değişken soğutucu akışı olarak karşımıza çıkan VRF açılımı, Variable Refrigerant Flow (VRF) veya Variable Refrigerant Volume (VRV) şeklindedir. VRF; Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilmektedir. VRV; Variable Refrigerant Volume kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen VRV ise; değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilmektedir. Bir tek dış üniteyle bağımsız kontrolü sağlanan, birçokiç üniteden oluşan bir sistemdir. VRF klimalar, klasik split klimalar birbirinden farklıdır. VRF Klima sistemlerini klasik split klimalardan ayıran en belirgin özellik ise; sistem içerisinde bulunan akışkan debisini ayarlayarak gereksinimi tam olarak karşılayabilmesi ve bu nedenle enerji tasarrufu sağlayabilmesi. Bunun sonucunda ise kullanıcıların konforunu en yüksek seviyede tutması ile bilinmektedir.

VRF KLİMA SİSTEMLERİ ÇEŞİTLERİ

Birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının mecbur olduğu yerlerde başarıyla kullanımı sağlanmaktadır. Gelişmiş kontrol ve akış kontrolü ile donatılan VRF klima sistemleri, ortam dışında bulunan dışında bulunan dış ünite ve ortam içerisindeki alanları soğutma veya ısıtmak gayesi ille kullanılan iç ünitelerden meydana gelmektedir. Her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı sunan VRF klima sistemleri çeşitleri iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1) Heat Recovery VRF:
Aynı anda hem ısıtma hem soğutma hizmeti sunmakta.
2) Heat Pump VRF:
Aynı anda sadece ısıtma veya soğutma hizmeti sunmaktadır.

Konya Merkez Soğutma olarak, VRF klima sistemlerinde sunduğu uygun teknik çözümler ile birlikte VRF klima sitemleri servis ve montaj gereksinimlerinize en hızlı desteği vermek için alanında uzman kadrosu ile yanınızda olmaya devam etmekteyiz. 0332 350 9944 numaramız üzerinden bizimle iletişime geçebilir ve işletmenize uygun VRF klima sistemini beraber belirleyebiliriz.