Telefon
WhatsApp

Soğuk Oda Sistemleri

Gıda,tıbbi ürün,vb ürünlerin raf ömrünü uzatmak amacı ile soğutma cihazlarının yardımıyla doğru havanın oluşturduğu dışarıdan izole edilmiş alanlara soğuk oda denir.Teknik servisimizin amacı,saklamak istenilen ürünlerin yapısına uygun sistemi geliştirerek ürünlerin daha taze kalmasını sağlamak ve depolama sürelerini uzatmaktır.

Soğuk Oda Depoları Teknik Servis Kullanımı:

Sebze, meyve ve her türlü gıda ürünlerinin toplama merkezleri.
Balık ve deniz mahsulleri satış merkezleri.
Soğuk tatlı ve dondurma depoları
Kimyasal madde depoları
Meşrubat depoları
Süt ve süt ürünleri depoları
Atmosfer kontrolü sağlanan soğuk oda depo sistemleri

Soğuk Odalarda Kaç Farklı Sıcaklık Ayarı Vardır?

1)Soğuk Oda: -5 ile +5 derece arasındaki odalardır. Taze olarak gelen birçok ürün bu ayarda muhafaza edilir.

2)Serin Oda: +2 ile +15 derece arasındadır. Taze sebze ve meyveler, süt ürünleri, yumurta gibi ürünlerin saklandığı sıcaklık seviyesidir.

3)Donmuş Oda: -15 ile -25 arası sıcaklıktadır. Dondurulmuş ürünler bu ayarda muhafaza edilir. Çözünme olmaması için soğutma yükünün iyi hesaplanması gerekir.

4)Şoklanmış Oda: -25 ile -40 derece aralığındadır. Uzun süreli saklanmak istenen ürünler bu ayarda korunur.


Soğuk depolama da dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Öncelikle soğuk hava cihazlarının kullanımının çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekiyor. Soğuk hava depolarında muhafaza edilecek ürünün saklanma koşullarına uygun derece ayarlaması çok iyi yapılmalıdır. Soğuk hava depoları gıda ürünlerinin metabolizmasının korunmasını sağlar. Bu sayede saklanacak ürünler tazeliğini korur. Soğuk oda kurulumu ve kullanımı sırasında uyulması gerekenler kullanıcılar tarafından iyi bilinmezse ürünler bozularak kullanılmaz hale gelir. Buda kullanıcının maddi kayıplar yaşayarak zarar etmesine neden olur.

Soğuk oda depolarında arıza nedenleri:

Soğuk oda depolarında oluşan arızalar iki kısımdır 1-Kısım mekaniksel arızalar 2- Kısım elektriksel arızalar * Mekaniksel arızalarının en fazlası gaz kaçağı dır boru kırılmaları delinme çatlama gevşeme gibi mekaniksel arızalar gaz kaçağına neden olduğu için cihazla gaz kalmayınca sistem kendini kapatacaktır. - Açıkta bir yerde ise gözle kolay görülür yağlanma mutlaka oluşur. Eğer kaçak görünmüyorsa mutlaka sistemi azot basılıp kaçak bulunmalı ve devamında gaz şarjı yapılmalıdır. *Diğer bir arıza nedeni ise sistemin tıkanması - Sistemde bulunan gazın depoya toplanması filtrenin değiştirilmesi genleşme valfinin temizlenmesi Bunun dışında selenoid valf varsa sistemde selenoid valf arızası da olabilir * Kompresör basıncının düşmesi - Kompresör basıncının düştüğünü nasıl anlarız gaz şarj manifolt unu alçak ve yüksek basınç ları bağlayarak kompresör basıncını görebiliriz Kompresör basıncı Düştüğü Zaman yüksek basınçtaki hararet iki katına yükseldiği için buradan da görülebilir yapılması gereken tek çözüm kompresörün Yenisi ile değiştirilmesi * Yüksek hava sıcaklığında sistem devamlı kendini kapatıyorsa - Sıcak havalarda soğutma sistemi kendini kapatıyorsa kondenserin aşırı kirli olduğunu gösterir şayet kondanser temizsin Muhtemelen fan devreye girmiyor veya çalışmıyor dur bunlara bakılarak karar verilir

2. Kısım Elektriksel Arızalar

* Kompresör devreye girdiğinde termik açması - Bazı firmalar sisteme Faz koruma rölesi takmadığı için sistem 2 fazla kalınca kompresör mecburen termik açmak zorunda kalır Eğer sistemde faz koruma varsa mutlaka kontaktör giriş ve çıkışlarında enerji kontrolü yapın Burada da sorun yoksa kompresör değerlerini ölçün Muhtemelen kompresör yanıktır * Sistemin devamlı kendini kapatması sorunu - Sistemde bulunan kombine otomatiğinin yüksek basınç değerlerini kontrol edin yüksek basınç değerleri düşük olabilir Defrost sırasında sigorta atması veya aşırı buzlanma - Defrost rezistanslarından birisi yanmış olabilir sistemde bulunan rezidansları kontrol edin - Defrost sorunun bir başkası ise sigorta atmıyor l rezistanslar sağlam Ama aşırı buzlanma yapıyor - Dijital panel üzerinden Defrost zamanı defrost suresi ve defrostan çıkma sıcaklığını kontrol edin - Bir başka nedeni ise dijital sensörleri değerlerini kaybetmiş olabilir

Soğuk oda deposu bakımı:

Düzenli bakım, soğutma ekipmanının ömrü boyunca toplam maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilir, bu nedenle en kısa zamanda bizimle planladığınızdan emin olun. Servis bakım aşamaları şöyledir: 1. Aşama, soğutma cihazlarının devreye alınması (Start-Up) 2. Aşama, soğutma cihazlarına ait minör ve majör bakımlarının yapılması -Periyodik ve Proaktif bakım adımlarının izlenmesi- 3.Aşama, soğutma cihazlarının kapatılma işlemi 4.Belirtilen Soğutma Ünitelerinin majör bakım hizmeti C. Bakımların Teknik İçeriği Periyodik ve Proaktif ( Önleyici) bakımlarda uygulanacak kontrol noktaları ve hizmetler. Yılda toplamda 4 defa bakım yapıyoruz ilkbahar sonbahar ağır bakım diğer 2 hafif genel bakım,

A-Periyodik ve Proaktif Bakım Adımları ve Hizmetleri

1. Gaz kaçak kontrolü
2. Soğutucu gaz şarj kontrolü
3. Kondenser temizliği
4. Kondenser fan kontrolü
5. Cihaz iç ve dış sac panellerin kontrolü
6. Bakır boruların ve sistemin korozyon kontrolü
7. Expansion valf kontrolü
8. Evaporatör su kaçak kontrolü
9. Güç ve kumanda kablo bağlantı kontrolü
10. Basınç, sıcaklık, akış sensörleri kontrolü
11. Load – Unload Kontrolü
12. Yağ ısıtıcı kontrolü
13. Kompresör ve fan kontaktör kontrolü
14. High Pressure , Low Pressure ve Operation Pressure değerleri Kontrolü
15. Donma Cut-out kontrolü
16. Separatör yağ seviye kontrolü
17. Kondenser, yağ, emiş basıncı kontrolü
18. Yağ, emiş hattı ve emiş doyma ve çevre sıcaklığı kontrolü
19. Motor amperi ve % kompresör yük kontrolü
20. Sistem ve fan Start-Up / Shutdown kontrolü
21. Likit subcooling ve emiş superheat sıcaklık kontrolü
22. Nem kontrolü
23. Toplam runtime kontrolü
24. Periyodik ve Proaktif bakım adımlarının izlenmesi

Hizmet Çözümleri:

İletişim numaramızı arayarak kaydınızı bırakıyorsunuz. En yakın servis aracımızı size yönlendiriyoruz. Uzman teknisyenlerimiz ürünün durumuna göre, ürünü yerinde tamir ediyor. Eğer arızalı ürün orada tamir edilemeyecek durumda ise merkezimize getiriyorlar. Ürün tamiri tamamlandıktan sonra tüm testler yapılıp size teslim ediliyor.

Verdiğimiz Hizmetler

Soğuk oda Satış
Soğuk oda bakım
Soğuk oda montaj
Soğuk oda demontaj

Servis Bölgelerimiz

81 ilde aktif olarak çalışan Profesyonel servis ekibimizle beraber 7/24 Soğuk Oda servis çözümleri vermekteyiz.