Telefon
WhatsApp

Soğuk Oda Sistemi

İlk çağdan itibaren binlerce yıldır insanlar yiyeceklerinin bozulmadan uzunca süre muhafaza etmek için birçok yollar denediler. Kimi zaman toprağa gömerek yer altında bazen ise dağlarda, mağaralar da soğuk ortamlar bularak yiyeceklerini muhafaza edip yaşamlarını sürdürdüler. Aradan yılların geçmesi ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte birçok yenilikler ve gelişmeler sağlandı. Bunlardan birisi de soğuk oda sistemleri oldu. Soğuk oda sistemleri bizlere istediğimiz soğukluğu sağlayıp ürünlerimizin daha uzun süre taze kalmasını sağlamaktadır. Bu işlem sayesinde ürünlerimiz hiçbir kimyasal bir işlem görmediğinden tazeliğini ve besin değerini kaybetmemektedir. Bizlerin de böylece daha sağlıklı beslenmesine fayda sağlamaktadır.

Bir ürünün tazeliğini uzunca bir süre saklanmak istenildiğinde ilk akla gelen soğuk bir ortamdır elbette. Soğuk oda sistemleri de tam da burada hayatımızda çok büyük yardım ve kolaylık sağlıyor. Ürünleri dışarıdaki havadan tamamen ayırarak ürünlere uygun bir ortam ve muhafaza şartları sağlayarak ürünlerin ilk gün ki tazeliğini koruyacak şekilde uzunca bir süre depolanması sağlıyor. Böylelikle de ürünler hiçbir kimyasal işlemden geçmesine de gerek kalmadan bizlere sağlıklı bir şekilde ulaşıyor.

SOĞUK ODA SİSTEMİ KULLANIMI VE ALANLARI

Ürünlerin tazelik ve yapısının bozulmamasının istendiği her alanda kullanılan soğuk oda sistemleri birçok sektörde kullanılmakta. Bunların başında;
●Tıbbi malzemelerin korunması için hastaneler, aynı şekilde sağlık ocağı kliniklerde,
●İlaçların muhafazası için ecza(ilaç) depolarında,
●Süt ve et ürünlerinin korunması için marketlerde,
●Yapılan yiyeceklerin uzun süre taze kalması için pastane, otel ve restoran gibi işletmelerde
●Ve bazı kimya ve gıda sanayilerinde kullanılabilmektedir.
Ayrıca minimum enerji ve ısı kaybıyla sadece ürünleri uzun süre taze kalmalarını sağlamayıp bizlere de enerji tasarrufu sağlamaktadır.