Telefon
WhatsApp

Klimanın Çalışma Prensibi

Klimalar, belirli bir yöntemle, iç ünite ve dış üniteden oluşan, soğutucu akışkan sayesinde bulundukları ortamın ısısını değiştirip nemini değiştiren bir ısıtma ve soğutma sistemidir. Klimanın çalışma prensibi, belli bir basınç altındaki ve sıvı haldeki akışkanın istenilen sıcaklıkta buharlaşması ve bu buhardan yeniden sıvıya dönüşmesi prensibiyle açıklanır ve bu prensibin fizikteki tanımı ise termodinamiğin ikinci kanunudur. Çevrim malzemesi olarak kullanılan gaz bir kompresör aracılığıyla emilip sıkıştırılarak sıvılaştırılır. Sıkıştırma sırasında çıkan ısı bir fan vasıtası ile çevreye atılır. Daha sonra bu sıvı klima genleşme valfinin basıncının düşürülmesi sonucunda bulunduğu ortamdan ısı çekerek maddenin hallerinden gaz fazına döner. Sıvı ısı çektiği için ortam sıcaklığını düşürmüş olur. Soğutma akışkanı kompresör tarafından emilerek çevrim aynı şekilde tekrarlanır.

Service Details Image

KLİMALARIN YAPISINI OLUŞTURAN MALZEMELER

Klimalar temel olarak kompresör, kondanser (yoğunlaştırıcı), drayer (nem tutucu süzgeç), genleşme valfi (expansion valf) ve evaporatörden (buharlaştırıcı) oluşmaktadır. İç ünitesinde evapatör, termostat, genleşme valfi, fan motoru bulunurken dış ünitesinde kondanser, drayer bulunmaktadır. Gelin bunlar nedir, ne amaçla klimada bulunmakta hep birlikte inceleyelim.

Kompresör Fransızca kökenli olup, sıkışmak anlamına gelmektedir. Atmosferden elde edilen havayı sıkıştırarak basıncını arttıran motorlu bir alettir. Sistem çevresinde soğutucu akışı yaratarak soğutma sisteminin önemli bir yapıtaşı olarak davranır. Bu işlem sırasında düşük sıcaklıkta ve basınçta soğutucu akışkan buharını alır ve buharın sıcaklığını basıncını yükseltir. Sağlık, inşaat, gıda, tarım gibi küçük işletmelerden büyük işletmelere birçok sektörde kullanılmaktadır.

İki ana kısmı valf gövdesi ve solenoid bobinini olan Solenoid valf, elektrik akımıyla soğutma hattını açıp kapatır. Elektrik akımı uygulandığında meydana gelen manyetik alan sayesinde mıknatıs gibi çalışır. Oluşan kuvvetle çelik çekirdek mil hareket ettirilerek valfin açılması ve kapanması sağlanır.

Klimaların iç ünitesinin ana parçası “evaporatör” dür. Soğutma sistemlerinde kullanılan buharlaştırıcının diğer adıdır. Evaporatör; soğutma sisteminde, soğutucu akışkanın sıvı olarak girip ısı alarak gaz olarak çıktığı bölümdür. Alınan ısı evaporatörün arkasına yerleştirilen fan sayesinde ortama verilir.

Klimanın dış ünitesinden olan kondanser, soğutma sisteminde soğutucunun evaporatörden aldığı ısıyı ve ekovattaki emme basma işlemi sırasında eklenen ısının alınmasını sağlayan parçadır.Klimaların dış ünitesinden olan bir diğer yapı ise drayer yani nem tutucu süzgeçler, soğutma düzeneğinde sıvı soğutucunun içindeki nemi, asitleri, tozları tutma görevini yapan parçadır.