Telefon
WhatsApp

Klima Kapasitesi

BTU, İngilizce “British Thermal Unit” sözcüğün kısaltması olup İngiliz ısı birimidir. Peki nedir bu BTU, hayatımızdaki yeri nedir? BTU, bir litre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarını ifade etmektedir. BTU/h ise İngiliz birim sistemidir. Klima tercih ederken bakmanız gereken en önemli hususlarda biridir desek daha mantıklı olur. Klimanın soğutma ve ısıtma gücünü belli eder. BTU/h ne kadar yüksekse klimanın performansıda bu doğrultuda büyüktür.

Service Details Image
BTU/h HESAPLAMA

BTU/h hesaplarken sonucu etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında klimayı alacağınız oda ya da mekânın metrekaresi, ortamdaki kişi sayısı, coğrafi konum ya da odanızın baktığı yön, pencere veya panjurun olup olmaması, aletler ve aydınlatma araçlarının ürettiği ısı miktarı gibi birçok faktör vardır. Bu faktörler BTU/h için şu şekilde değişiklik gösterir. Alacağınız odanın metrekaresi arttıkça BTU/h de artar. Ortamdaki kişi sayısı arttıkça BTU/h artar. Eğer kişi sayısı dörtten fazlaysa 600BTU eklenir. Eğer klimayı kullanacağınız alanda 500 Watt üzeri aydınlatma kullanılıyorsa her Watt başına 3.412 eklenir. (Çoğu evde bu sınırın altında aydınlatma kullanılmaktadır.)

Ülkemizin yedi bölgesi içinde Bölge Kat Sayısı farklılık gösterir ve bunlar aşağıdaki gibidir: Akdeniz Bölgesi 445 Doğu Anadolu Bölgesi 308 Ege Bölgesi 423 Güney Doğu Anadolu Bölgesi 462 İç Anadolu Bölgesi 346 Karadeniz Bölgesi 385 Marmara Bölgesi 385 BTU/h’nin değerinin hesaplanması için yaşadığınız coğrafi bölgenin katsayısı ile klimayı kullanmak istediğiniz yerin metrekaresini çarpın. Çıkan sonucu evde yaşayan kişi sayısı kadar 600BTU ekleyin. Bulduğunuz sonuç, klimayı kullandığınız alanın BTU/h değerini gösterir. Soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Kat sayısı x Soğutulacak alan (m2)

Kısa bir örnekle Btu/h hesaplanmak istenirse:

Ege Bölgesinde yaşayan, 5 kişilik bir aile, 30 metrekarelik bir alana klima almak istiyor. 423(Ege Bölgesinin Btu/h katsayısı) x 20 (Alanın metrekaresi) = 8460 600(kişi başı eklenecek değer) x 5 (kişi sayısı) = 2400 8460+2400=10860 Bu sonuç doğrultusunda 11000 Btu/h değerine sahip klimalar tercih edilebilir. Kapasite değerini hesaplatmak ve evinize daha uygun klimayı seçmek için 0(332) 350 99 44' ü tuşlayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.