Telefon
WhatsApp

Chiller Kullanıldığı Alanlar

Chiller cihazı içerisindeki soğutucu gazın evaparatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjinin, kondenser üzerinden atarak suyu soğutan sistemlerdir. Bu doğrultuda Chiller sisteminin kullanıldığı birçok sektör vardır. Çoğunlukla suyun maliyetinin düşük olduğu yerlerde tercih edilir.Bu yazımızda da chiller sisteminin hangi sektörlerde kullanıldığını inceleyeceğiz. Alışveriş merkezleri, oteller gibi soğutmaya yüksek düzeyde ihtiyaç duyulan yerlerde tercih edilir. Asit kaplama tesislerinde ve CNC cihazlarında kullanılabilir. İklimlendirme amacıyla deniz üstü araçlarda kullanılır. Test cihazları veya laboratuvarda kullanılır. Dikiş kaynaklı cihazlarda çene ve trafo bölgelerindeki hidrolik preslerde kullanılır. Sabit punta makineleri ve askılı punta makinelerinde kullanılır. Ayakkabı taban makinelerinde, tel erozyon makinelerinde kullanılır.

Chillerin kullanıldığı alanları sektör sektör araştıracak olursak:

Plastik sektöründe plastik enjeksiyonlarda, plastik şişirme makinelerinde, Thermoform şekillendirme makinelerinde, boru ekstruder makinelerinde, profil ekstuder makinelerinde, film ekstruder makinelerinde, kablo ekstruder makinelerinde, geri dönüşüm ektruder makinelerinde, geri dönüşüm ekstruder makinelerinde, poliüretan makinelerinde, XPS ekstruder makineleri ve EPS ekstruder makineleri kullanılır. Otomotiv sektöründe plastik sektörüne benzer şekilde plastik enjeksiyonda, plastik şişirme makinelerinde, kablo ekstruder makinelerinde, poliüreten makineleri, XPS ekstruder makineleri ve EPS ekstruder makinelerinde kullanılır.

Beyaz eşya sektöründe ise otomotiv ve plastik sektöründe olduğu gibi ilk örneğimiz plastik enjeksiyonu, kaynakta, lazer kesiminde, hidrolik preste, CNC soğutma kauçuk sektöründe, Banbury hamur makinelerinde, fitil ekstruder makinelerinde ve conta ekstruder makinelerinde kullanılmaktadır. Gıda sektöründe ise alkollü içecek sanayii biralarda, şarap fabrikasında, gazlı içecek dolum hatlarında, süt soğutma pastörizasyon hatlarında ve gıda dolum makinelerinde kullanılmaktadır. HVAC (Heating, Ventilation & Air Conditioning) ‘de ise hava kaynaklı ısı pompalarında, merkezi chillerde, DX ünitelerinde, split ünitelerde kullanılır. Döküm tesislerinde ısıl işlem fırınlarında,vakum sertleştirme fırınlarında,soğuk kamaralı metal enjeksiyon makinelerinde ve sıcak kamaralı metal enjeksiyon makinelerinde kullanılır. Metal işleme tesislerinde ise kaynaklarda, lazer kesimlerde, hidrolik preslerde, CNC soğutmalarda kullanılır. İlaç ve medikalcilerde ise MR soğutmalarda, hiperbarik odalarda, ilaç fabrikalarında kullanılır. Kimya sektöründe kimya ve petrol-kimya tesislerinde kullanılır. Savunma sanayisinde gemi ve denizaltı HVAC projelerinde kullanılır. Beton santrallerinde, kaplama tesislerinde, tekstil sanayide, buz pateni pistlerinde, kozmetikte, kuyumculuk, bilgi işlemde, su jeti ile mermer kesiminde, tel erozyon tezgahlarında kullanılır.