Telefon
WhatsApp

Soğutma Kulesi Nedir

Soğutma kulesi olarak adlandırdığımız cihaz, bir su akışının daha az ısı miktarınca soğutulmasına rağmen, dış ortama atık sıcaklığı çıkartan bir ısı reddetme cihazıdır. Soğutma kulesi içerisindeki sıcaklık reddi çeşidi, soğutumu gerçekleştirilen suyun az bir miktarının bu suyun geri kalanına bir soğutma sağlamak amacı ile hareketli bir hava sirkülasyonu içine buharlaşmasına olanak tanıdığı için buharlaştırıcı olarak da adlandırılması gerçekleşmekte. Su akımından hava akımına aktarımı gerçekleştirilen sıcaklık, havanın ısısını ve bağıl nemini %100'e kadar çıkartarak bu havayı atmosfere boşaltır. Soğutma kuleleri için kullanımı sağlanan uygulamalar klima, elektrik enerjisi üretimi ve imalat soğutulmuş su desteğini sağlamaktadır. Soğutma kulesi nedir sorusuna yanıt bulduğumuz bu yazının devamında açık ve kapalı devre soğutma kuleleri hakkında da bilgi aktarımında bulunacağız.

Açık ve Kapalı Devre Soğutma Kuleleri

Açık ve kapalı devre soğutma kuleleri, hem direkt hem de dolaylı ısı reddi teçhizatlarını içermektedir. Doğrudan veya dolaylı soğutma kuleleri, labirenti anımsatan ambalaj veya dolum üzerine beslenen sıcak suyu aktarmak için dahili yollarla kapalı bir yapıdır. Dolgu olarak bahsettiğimiz arayüz, havanın sıcaklık derecesinin artması ve buharlaşmasını sağlamak için geniş bir hava ve su arayüzü olarak karşımıza çıkmakta. Su üstünde bulunan hava ile temas içinde iken yerçekimi sayesinde dolgu boyunca inerken soğutumu gerçekleştirilmiş olur. Soğutumu gerçekleştirilen su, daha fazla sıcaklığa sahip olmak için , işlem sürecince pompalanan dolumun altındaki soğuk su bölgesinde toplamı gerçekleştirilir.

Açık ve Kapalı Kulelerin Soğutumu

Açık ve kapalı kulelerin soğutumu, hava ile doğrudan bir teması bulunmaz, su veya bir glikol karışımı sayesinde soğutulur. Doğrudan soğutma kuleleri aksine, kapalı soğutma kulesi birbirinden farklı sıvı devrelerine sahiptirler. İlki, suyun ısısının düşürülmesi ve kapalı devre içerisinde döndürümü sağlanması için prosese bağı bulunan boru demetleri olan diğer devrenin dış kısmında devridaimi yapılan harici bir devredir.

Çalışma esnasında sıcaklık, iç akışkan devresinden bobinlerin boru duvar kısımlarına akar, harici devrenin iç kısmında ve devamında havanın sıcaklığının artırılması ve suyun bir miktarının buharlaştırılması yolu ile dış kısma atabilirsiniz. Soğutumu gerçekleştirilen işlem sıvısı kapalı olan devrelerde konumlanır ve direkt atmosfere ya da devridaimi gerçekleştirilen suya maruz bırakılmaz. Soğutma kuleleri hakkında daha fazla bilgi almak için 0332 350 9944 numaramız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.