Telefon
WhatsApp

Soğuk Hava Deposu Nedir

Soğuk hava deposu nedir sorusuna verilebilecek en genel yanıt, uzun sürede muhafaza edilmesi planlanan ürünlerin istenilen miktardaki sıcaklıkta ve nem oranında tutulmasını sağlayan cihazlar olarak tanımlanabilmektedir. Soğuk hava deposu saklanacak olan ürünlerin raf ömrünü uzatarak ve fiziksel yapılarının bozulmasını engelleyerek muhafaza edilmesi açısından önemli bir cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca gıda sektöründe değil pek çok alanda karşımıza soğuk hava deposu çıkmaktadır. Örnek olarak, tarımsal malzemelerin muhafaza edilmesi, tıbbi ve medikal ürünlerin yapısal bozukluğa uğramalarını engellemek vs gibi sebeplerle kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Soğuk Hava Deposu Özellikleri

Soğuk hava deposu olarak adlandırdığımız oda, içerisinde bulunan hava şartlarının devamli bir şekilde takibinin sağlandığı ve dış ortam ile hava alışverişinde bulunmayacak şekilde izolesi sağlanmış özel bir odadır. Kurulum esnasında kullanımı gerçekleştirilen parçların özelliğinde yalıtım bulunması sebebi ile dış ortamdaki hava koşullarından etkilenmez. Soğuk hava deposu özellikleri arasında, cihaz içerisinde bulunan havanın bütün zemine ve deponun bütününe eşit bir miktarda aktarımının sağlanması bulunmakta. Soğuk hava deposu özellikleri, muhafaza edilmesi düşünülen ürüne göre 15 derece ile -40 derece arasında soğutması değişebilmektedir.
-Serin Depo: 8 / 15°
-Soğuk Depo: 2 / 8°
-Buzdolabı Depo: -4 / 2°
-Donuk Depo: 0 / -25°
-Şoklama: -25 / -40°

Soğuk Hava Deposu İmalatı

Soğuk hava deposu imalatında pek çok detay göz önünde bulundurularak, proje tasarımı gerçekleştirilmelidir. soğuk hava deposu ile oluşturulan bu yapay havanın kontrol altında tutulması, hava geçirmeyi engelleyen özel ekipmanların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca soğuk hava depolarının soğutma sistemleri, kurulumu gerçekleştirilen alanın tümüne nüfuz etmelli ve hava çevrim döngüsünü yakalayabilmelidir. Sizlerde işletmeniz için soğuk hava deposu kurulumu düşünüyorsanız, Konya Merkez Soğutma müşteri hizmetlerimizden detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz. 0332 350 9944 numaramız üzerinden 7/24 bizlerle iletişim kurmanız mümkün.