Telefon
WhatsApp

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havaların soğumasıyla birlikte klimalarınızı kapalı durumdan açık duruma getirmenin tam zamanı…Dışarıdaki soğuk havadan kaçıp kapalı alanlara saklandığımız şu sıralar klima tek tuşla en büyük yardımcımız oluyor. Peki klimalar bize bu kadar yardımcı olurken biz neden cihazımızı dikkatli kullanmaya özen göstermiyoruz? Evet bu yazıda vereceğimiz öneriler doğrultusunda sizde klimanıza yardımcı olacaksınız. İlk etapta klimanın dilinden anlamak için kullanma kılavuzunu okuyunuz, kılavuzda belirtilen talimatlara uyunuz. Ne de olsa klimanızın reçetesi talimatlara uymadığınız takdirde yan etkisine maruz kalabilirsiniz.

Service Details Image

Klimanızın olduğunuz mevsime göre sıcak mı soğuk mu üfleyeceğine karar vermelisiniz. Eğer yaz ya da ilkbahar mevsimindeyseniz soğuk modda, kış ya da sonbahar mevsimindeyseniz sıcak modda çalıştırınız. Yazın ideal sıcaklık 24-26 santigrat derece iken kışın bu sıcaklık 21-22 santigrat derece oluyor. Ayrıca klimayı çok düşük ya da çok yüksek sıcaklığa ayarlanmamalıdır. Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın. Sağlığınız açısından klimanın üflediği hava direkt olarak vücudunuza gelmemelidir. Bu nedenle klimanın kanatlarında gerekli ayarlamaları yapmalısınız. Yazın tavana doğru kışın yere doğru üflemelidir.

Klimanızda kötü koku oluşmaması için daha çokta sağlığınız için klimanın filtresini temizlemelisiniz ve ağırlıklı olarak altı ayda bir de bakım yapmaya özen göstermelisiniz. Klima spreyi kullanmayın. Elektrik kesintisinde veya fırtına gibi zorlu hava koşullarında klimanın sigortasını kapatmalısınız. Aksi takdirde klimanız bozulabilir. Elektrik çarpmaması için ıslak elle klimanıza dokunmayınız. Klimanızın üstüne herhangi bir eşya koymayınız. Klima açık durumdayken çok fazla kapı ve pencerelerinizi açmayınız. Eğer gereğinden fazla kapıyı ya da pencereyi açarsanız istediğiniz sıcaklığa ulaşamazsınız. Klimanızın gereksiz çalışmasınız önlemek için zamanlayıcısını ayarlayınız. Klimanızın hava çıkış noktalarınız herhangi bir şeyle kapatmayınız. Klimanızın iç ünitesini ve dış ünitesini direkt olarak güneşe maruz bırakmayınız. Klimanızı nemli günlerde nem alma modunda çalıştırınız. Klimanızı kullanmadığınız durumlarda eğer varsa otomatik temizleme fonksiyonunu etkinleştirin. Fan yüzeylerinin temiz ve kuru kalması klimanızın verimliliğinin uzun yıllar korunmasına yardımcı olur. Bunları yaptığınız halde hala klimanızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız. Yetkili servisinizle iletişime geçip neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.